Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie 2 mln Polaków mogą liczyć na ponad 200 złotych od państwa. Dopłata trafi na konto do 15 kwietnia

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Polacy, którzy zapiszą się do PPK otrzymają opłatę powitalną w wysokości 250 złotych, a następnie wpłatę roczną o wartości 240 złotych
Polacy, którzy zapiszą się do PPK otrzymają opłatę powitalną w wysokości 250 złotych, a następnie wpłatę roczną o wartości 240 złotych Łukasz Radziejewski / Pexels
Do 15 kwietnia około 1,7 mln Polaków otrzyma od państwa dopłatę w wysokości ponad 200 złotych. To specjalny bonus wypłacany uczestnikom Pracowniczych Planów Kapitałowych, którzy regularnie gromadzą tam oszczędności. Kto i kiedy otrzyma przelew na konto PPK?

Spis treści

Pracownicze Plany Kapitałowe to jeden z programów długofalowego oszczędzania, zaliczający się do III filaru emerytalnego. Wpłaty na utworzone tam konto dokonywane są przez pracownika, pracodawcę, a także państwo, które co roku przekazuje uczestnikom specjalne premie.

Pracownikom korzystającym z programu przysługuje nie tylko wpłata powitalna w wysokości 250 złotych, ale także dopłaty roczne, obejmujące osoby, które regularnie odkładają oszczędności PPK. Oferowane przez państwo bonusy mają zwiększać popularność programu, który w ostatnim czasie przyciąga coraz więcej zainteresowanych.

- Bez względu na to, ile rachunków PPK posiada, uczestnik PPK za dany rok kalendarzowy może nabyć prawo tylko do jednej dopłaty rocznej. Dopłata ta jest finansowana z Funduszu Pracy, a na rachunek uczestnika przekazuje ją Polski Fundusz Rozwoju - czytamy na portalu mojeppk.pl

Dopłata roczna PPK - kiedy będzie, ile wynosi?

Do 15 kwietnia br. ponad 1,7 mln uczestników PPK otrzyma dopłatę roczną w wysokości 240 złotych. Około 900 tys. członków programu nie ujrzy na koncie dodatkowych pieniędzy ze względu na niewypełnienie wymogu dotyczącego minimalnej ilości wpłat. Dotyczy to głównie pracowników korzystających z długoterminowych zwolnień.

Dopłata roczna PPK przysługuje uczestnikom, którzy w danym roku wniosą minimum 3,5 proc. 6-krotności minimalnej pensji obowiązującej w roku, za który dokonywana jest dopłata. Oznacza to, że w poprzednim roku na konto oszczędnościowe musiało trafić co najmniej 632,10 złotych (3010 x 6 = 18 060 x 3,5 proc. = 632,10 zł).

- Jeżeli uczestnik PPK ma kilka rachunków PPK, dla otrzymania dopłaty rocznej wystarczy zgromadzenie wpłat w wymaganej kwocie na wszystkich tych rachunkach łącznie - informuje PPK.

Premia roczna nie przysługuje osobom, które rozpoczęły oszczędzanie po 60. roku życia.

Jak sprawdzić, ile odłożyłem w PPK?

Osoby korzystające z PPK co miesiąc odkładają na konto 2 proc. pensji. Oznacza to, że składka pracownika zarabiającego 5000 złotych brutto, wyniesie 100 złotych. Uczestnicy zainteresowani powiększeniem oszczędności mogą zwiększyć wpłatę do poziomu 4 procent.

Wpłacane na konto pieniądze można w każdym momencie monitorować. Stan konta PPK najprościej sprawdzimy, korzystając z serwisu MojePPK, który jest zbiorem rachunków prowadzonych w trakcie kariery zawodowej. Należy jednak pamiętać, że portal ma jedynie charakter informacyjny, więc nie dokonamy tam żadnych zmian dotyczących m.in zwiększenia składek czy rezygnacji z programu.

- Do Serwisu MojePPK można zalogować się poprzez stronę mojeppk.pl lub bezpośrednio pod adresem: rachunek.mojeppk.pl. Logowanie jest możliwe poprzez profil zaufany (czyli na przykład przez bankowość elektroniczną) lub za pomocą utworzonego w serwisie konta - wyjaśnia portal mojeppk.pl.

Na portalu MojePPK możemy w dowolnej chwili sprawdzać wysokość wpłat, ilość zgromadzonych środków, a także weryfikować informacje o wszystkich rachunkach. Logowanie do portalu jest możliwe za pomocą Profilu Zaufanego, mojeID lub e-dowodu.

Kiedy można wypłacić pieniądze z PPK?

Środki uzbierane w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych to własność uczestników programu, zatem można tymi oszczędnościami dowolnie zarządzać. Co istotne, wypłata pieniędzy z konta nie jest równoznaczna z opuszczeniem PPK.

Osoby poniżej 60. roku życia mogą dokonać wypłaty na dowolny cel, czyli tzw. zwrotu, składając dostawcy PPK odpowiedni wniosek z numerem rachunku, na który mają zostać przesłane pieniądze. Zwrot dotyczy tylko całości zgromadzonych tam środków, zatem nie możemy wypłacać pieniędzy „po kawałku”.

- Załóżmy, że na Twoim rachunku PPK znajduje się przykładowa suma: 1000 zł Twoich wpłat plus wpłaty od pracodawcy plus dopłaty od państwa. Jeśli zlecisz zwrot, to w uproszczeniu odzyskasz pieniądze z rachunku PPK w wysokości 100% własnych wpłat, czyli 1000 zł oraz 70% wpłat od pracodawcy (30% zostanie zapisane w ZUS i brane pod uwagę przy wyliczeniu emerytury). Otrzymasz także wypracowane przez fundusz zyski z inwestowania Twoich pieniędzy, pomniejszone o 19% podatku Belki. Zachowanie dopłat od państwa jest możliwe tylko wówczas, jeżeli zaczniesz dokonywać wypłat środków z rachunku PPK po 60. roku życia lub w sytuacjach szczególnych - czytamy na stronie PPK.

Oszczędności PPK wypłacimy bez potrąceń w przypadku ciężkiej choroby lub potrzeby pozyskania wkładu własnego na kredyt hipoteczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Prawie 2 mln Polaków mogą liczyć na ponad 200 złotych od państwa. Dopłata trafi na konto do 15 kwietnia - Strefa Biznesu

Wróć na pruszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto