Jaki wpływ na zdrowie ma klimatyzator? Nie taki, jak myślisz!

Materiał informacyjny AOT
Wiele mówi się o tym, że klimatyzatory mogą powodować choroby takie jak przeziębienia lub - o zgrozo - nawet być odpowiedzialne za przypadki grypy. Okazuje się, że prawda jest nieco inna i należy mieć na uwadze to, że niektóre z takich porozumień mogą wynikać z tego, jak rozumiemy niektóre częste przypadłości.

Przeziębienia powodowane przez wirusy to jedne z najczęstszych chorób na świecie. “Przeziębienie”, nazywane czasami zamiennie nieżytem nosogardzieli lub zakażeniem górnych dróg oddechowych to zdecydowanie faworyt, jeżeli chodzi o ogół przypadków, z powodu których wypisuje się wśród lekarzy tzw. “L4”. Za przeziębienie odpowiadają wirusy, z którymi stykamy się poprzez kontakt z innymi ludźmi lub skażonymi powierzchniami. Czy klimatyzator może odpowiadać więc za choroby wirusowe? Rozległe systemy wentylacyjne mogą być źródłem niektórych takich schorzeń, ale w przypadku domowych klimatyzatorów odpowiedź jest jedna: zdecydowanie nie! Aczkolwiek należy pamiętać o tym, że klimatyzacja powinna działać w oparciu o rozsądną temperaturę ustawioną na sterowniku. Różnica temperatur między tym, co jest na zewnątrz a tym, co pokazuje klimatyzator nie powinna być zbyt duża.

W jaki sposób klimatyzator jest w stanie pomóc naszemu zdrowiu?

Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w szereg rozwiązań które pozwalają na ochronę ludzkiego zdrowia. Warto wskazać między innymi na obecność różnego rodzaju filtrów. Rozróżniamy dwa typy filtrów instalowanych w klimatyzatorach - pierwsze z nich to te chemiczne, a drugie - fizykochemiczne. Do grona tych drugich należy między innymi jonizator plazmowy, który na szczęście jedynie wydaje się być tylko skomplikowanym. Okazuje się, że zasada jego działania jest dosyć intuicyjna i łatwa do wychwycenia - jonizator plazmowy wykorzystuje prawa, które są doskonale znane od lat w nauce.

Jonizator plazmowy to zasadniczo filtr - jednak wykorzystuje on zasadę przyciągania elektrostatycznego. Za pomocą jonizacji powietrza, które dostaje się do filtra, powoduje on, że jony ujemne przyciągają cząstki zanieczyszczeń oraz otaczają je. Jakie zanieczyszczenia może likwidować jonizator plazmowy? Mogą to być cząstki kurzu, drobnoustroje: (wirusy, grzyby, bakterie - na pewno jest to istotna kwestia w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2!), pyłki, a także dym papierosowy, w którym zawieszone są ciężkie cząstki świetnie przyciągane przez jonizator plazmowy. Oznacza to więc, że poza likwidacją typowo niekorzystnych dla człowieka zanieczyszczeń, filtr elektrostatyczny ma możliwość pozbywania się z otoczenia również nieprzyjemnych zapachów. Wykorzystując zjawiska fizyczne, filtr plazmowy jest zdecydowanie jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań na rynku filtracyjnym pod kątem likwidacji wyżej wspomnianych cząstek. Nie jest to rzecz jasna jedyna możliwość, jeżeli chodzi o filtrację szkodliwych dla naszego zdrowia drobin. Osoby posiadające klimatyzatory szeroko doceniają również inny typ filtrów montowany w klimatyzatorach. Mowa tutaj o filtrach mechanicznych, a do nich należy między innymi filtr HEPA.

Filtr HEPA to standard oznaczający wysokosprawny filtr powietrza: jego nazwa to akronim, którego rozwinięcie stanowi High Efficiency Particulate Air Filter. Tworzy się je zazwyczaj z polipropylenu: cieniutkie arkusze włókna polipropylenowego składane są w procesie technologicznym w kształt harnonijki, co zwiększa czynną powierzchnię takiego filtra. Włókna w HEPA są ułożone w taki sposób, że zawierają one w sobie mikroskopijne pory. Filtr HEPA jest niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem - jego budowa powoduje, że jest on w stanie w skuteczny sposób przechwytywać naprawdę różnego rodzaju cząstki: od alergenów przez kurz, a na pyłach zawieszonych w smogu skończywszy.

Pyłki będące alergenami to zazwyczaj duże cząstki, które mają nawet do około 100 mikrometrów. Zarodniki takich pasożytów jak roztocza mogą mierzyć 50 mikrometrów. Pyły PM10 to do 10 mikrometrów, PM 2.5 - 2,5 mikrometra, a bakterie - od 0,2 do 10 mikrometrów. Jak widać, filtr HEPA jest w stanie likwidować przeróżne niekorzystne cząsteczki z powietrza i będzie on genialnym wsparciem nie tylko w zakresie odseparowywania z otoczenia typowych zanieczyszczeń, ale także może być świetnym kompanem w zakresie walki z alergenami, co jak w przypadku jonizatora plazmowego może być niezwykle atrakcyjne dla chorych cierpiących z powodu zaburzeń układu oddechowego. Ponadto, filtry HEPA są w stanie zatrzymywać bakterie, wirusy oraz grzyby, co stanowi kolejną istotną zaletę tego typu rozwiązania.

Jak jeszcze klimatyzator może korzystnie wpływać na nasze zdrowie?

Osoby posiadające klimatyzatory wśród pożytecznych zalet tego typu urządzeń wskazują ponadto: wyższy komfort termiczny, który korzystnie wpływa na osoby cierpiące z powodu chorób układu krążenia. Organizm, który jest mniej wystawiony na skrajnie nieprzyjemne temperatury, męczy się mniej. Również osoby gorzej odżywione, które z powodu chorób gorzej wchłaniają niektóre składniki odżywcze - docenią klimatyzator w swoim domu. Ponadto, możliwość nawilżenia powietrza w domu lub mieszkaniu może przynieść nam mnóstwo dobrego, jeżeli chodzi o poprawę naszego zdrowia oraz wspomożenia procesu dochodzenia do siebie w chorobie. Warto zapytać kogokolwiek, kto wcześniej klimatyzatora nie miał, a ostatecznie go kupił i czy w tym momencie zamieniłby się z kimkolwiek, kto nie ma klimatyzatora. Odpowiedź będzie prosta.

Ale klimatyzator to również komfort termiczny - dużo przyjemniej jest, gdy nie siedzimy w domu gdzie jest gorąco i wręcz parno. Samo to, że powietrze krąży, nie stoi w jednym miejscu jest dla nas ogromnym odciążeniem. Jednak gdy możemy to powietrze również uzdatnić, a także odfiltrować różne potencjalnie niebezpieczne zanieczyszczenia - jest to wręcz wartość sama w sobie. Klimatyzator po prostu warto mieć i nikt nas nie przekona do tego, że klimatyzatory wywołują choroby - tak po prostu nie jest!

Dodaj ogłoszenie