Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podział majątku w sprawach rozwodowych

materiał informacyjny
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że rozwód jest przeżyciem niezwykle trudnym – zarówno dla rozwodzących się małżonków, jak i dla ich dzieci oraz osób z najbliższego otoczenia. I choć istnieją określone sytuacje, w jakich sąd nie udzieli rozwodu, to liczba rozwodów w Polsce stale rośnie

Wielu naszych Czytelników szuka rzetelnych informacji dotyczących rozwodów, postanowiliśmy zatem zapytać o pomoc eksperta. Na naszą prośbę Pan adwokat Łukasz Głębocki z Kancelarii Adwokackich Głębocki Głowacka w Pruszkowie i Warszawie zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących podziału majątku podczas spraw rozwodowych.

Można odnieść wrażenie, że rozwód jest przez wiele osób traktowany jako skuteczna metoda na podział wspólnego majątku. Czy rzeczywiście podział majątku jest integralną częścią sprawy rozwodowej?

Odpowiadając najkrócej, nie. Sprawa rozwodowa ma na celu przede wszystkim rozwiązanie ważnego związku małżeńskiego w wyniku trwałego i zupełnego rozkładu małżeństwa, a nie podział majątku zgromadzonego przez współmałżonków. Problemy z podziałem majątku wynikają przede wszystkim z faktu, iż małżonkowie z reguły posiadają wspólność majątkową, czyli mówiąc najprościej oboje są właścicielami wszystkich przedmiotów majątkowych nabytych przez oboje lub jednego z nich w trakcie trwania małżeństwa. Warto jednak zauważyć, że w myśl aktualnie obowiązujących regulacji sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, o ile nie będzie to skutkować nadmiernym wydłużeniem postępowania.

Co ważne, jeden z małżonków musi złożyć wniosek o taki podział, przy czym nie jest to równoznaczne z wymuszeniem na sądzie dokonania rozstrzygnięcia – sąd nie ma takiego obowiązku. Ponadto bardzo rzadko zdarza się, by rozwodzący się małżonkowie byli całkowicie zgodni co do podziału majątku wspólnego, przez co w znakomitej większości przypadków nie dochodzi do dokonania podziału w trakcie sprawy rozwodowej.

Jak więc najlepiej załatwić sprawę podziału majątku?

Właściwym rozwiązaniem dla rozwodzących się małżonków jest odczekać do uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, a następnie złożyć we właściwym Sądzie Rejonowym wniosek o podział majątku wspólnego. Postępowanie takie bywa długotrwałe, ale jest najskuteczniejszą metodą rozwiązania problemu – sąd ustala wszystkie elementy majątku wspólnego, a następnie określa, w jaki sposób zostaną one podzielone pomiędzy byłych małżonków. Oczywiście jeżeli byli małżonkowie są zgodni co do podziału majątku, to lepszym rozwiązaniem jest dokonanie polubownego podziału przed notariuszem. Taka sytuacja należy jednak do rzadkości.

Czy jest coś, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy podziale majątku?

Ważne jest, by pamiętać, że jeśli małżonkowie przed rozwodem wspólnie zaciągnęli kredyt na zakup mieszkania, to nawet po rozwodzie i po podziale majątku nadal oboje są kredytobiorcami odpowiedzialnymi za terminowe spłacanie należnych bankowi rat nawet wtedy, gdy w wyniku podziału majątku mieszkanie przeszło w całości na własność jednego z nich. Bank ma prawo i będzie żądać spłaty od każdego kredytobiorcy – warto mieć ten fakt na uwadze.

Bardzo często przy podziale majątku są pomijane środki gromadzone w ramach funduszy emerytalnych obojga małżonków, choć formalnie rzecz biorąc stanowią one element majątku wspólnego. Aktualnie obowiązujące przepisy stanowią bowiem, iż w razie rozwiązania małżeństwa członka funduszu emerytalnego w wyniku rozwodu albo unieważnienia, środki zgromadzone na rachunku funduszu w trakcie trwania małżeństwa podlegają podziałowi majątku i po jego zakończeniu powinny zostać przetransferowane na rachunek funduszu emerytalnego byłego współmałżonka. Transfer taki jest możliwy dopiero po okazaniu dowodu w postaci orzeczenia sądu o sposobie podziału majątku wspólnego.

I ostatnie pytanie: czy małżonek uznany za wyłącznie winnego w procesie o rozwód otrzyma mniejszą część majątku wspólnego przy jego późniejszym podziale?

Jedyną sytuacją, w której wina małżonka ma znaczenie, jest roszczenie alimentacyjne na rzecz byłego małżonka. Nie przekłada się to jednak w żaden sposób na podział majątku wspólnego, który co do zasady dzielony jest przez sąd pomiędzy oboje byłych małżonków po równo. Jedynie z ważnych powodów małżonek może żądać ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia przyczynienia się każdego z małżonków do powstania majątku. Wina rozkładu pożycia nie przesądza jednak o istnieniu ważnych powodów. Ważnym powodem może zaś okazać się regularne trwonienie majątku przez jednego z małżonków np. wskutek uzależnienia od hazardu.

Bardzo dziękuję za rozmowę i udzielone odpowiedzi!

Dziękuję również, a w razie chęci uzyskania w Kancelarii GiG porady prawnej związanej ze sprawami rozwodowymi, zapraszam do kontaktu z jednym z naszych adwokatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pruszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto